środa, 12 listopada 2014

Poradnik wyborcy, czyli jak będziemy głosować 16 listopada

http://www.tvp.info/17532293/poradnik-wyborcy-czyli-jak-bedziemy-glosowac-16-listopada
Jednomandatowe okręgi wyborcze do rad gmin, trzy lub cztery krzyżyki do postawienia na kolorowych kartach wyborczych, po raz pierwszy głosowanie korespondencyjne lub poprzez pełnomocnika. 16 listopada Polacy zagłosują w wyborach samorządowych zgodnie z przepisami nowego Kodeksu wyborczego. Aby ułatwić wyborcom to zadanie, portal tvp.info przygotował specjalny poradnik.

Tylko do piątku można składać wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika

Zbliżające się wybory będą nieco inne od tych, do jakich się przyzwyczailiśmy. Najważniejsza zmiana dotyczy wyboru radnych gmin (oprócz miast na prawach powiatu). Odbędą się one w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat; otrzyma go ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.

Należy pamiętać, że na każdej karcie możemy postawić tylko jeden znak X przy nazwisku kandydata, na którego głosujemy.

Każdą gminę podzielono na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie. I tak w gminach do 20 tysięcy mieszkańców wybierzemy 15 radnych. W gminach do 50 tys. mieszkańców będzie do wybrania 21 radnych. W gminach do 100 tysięcy przedstawicieli w radach będzie po 23.
Oddamy po cztery głosy

Większość wyborców 16 listopada będzie mogła oddać cztery głosy na czterech kartach, które otrzymają w punkcie wyborczym. Zagłosują na radnych gminy, powiatu, województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Mieszkańcy miast na prawach powiatu dostaną jedynie trzy karty do głosowania. Na każdej będą mogli oddać jeden głos. Wybiorą radnych miasta, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta.

Warszawiacy z kolei zagłosują na radnych: miasta, dzielnic, sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta.
Kolorowe karty

Aby ułatwić głosowanie, karty jak zwykle zostały oznaczone różnymi kolorami. Karta biała posłuży do wyboru członków rad gmin. Karta do rad powiatów będzie koloru żółtego. Podobnie karta do rad dzielnic Warszawy. Zaś karta do rad sejmików wojewódzkich będzie koloru niebieskiego.

Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta będzie koloru różowego. Tutaj można się spotkać z dwoma rodzajami tej karty. W przypadku kilku kandydatów na stanowisko na karcie znajdzie się ich lista z kwadracikami obok nazwisk, gdzie trzeba będzie postawić znak krzyżyka.

Natomiast w miejscach, gdzie zgłoszony zostanie tylko jeden kandydat, na różowej karcie znajdzie się jego nazwisko oraz dwa kwadraty obok słów tak i nie. W tym przypadku będziemy bowiem głosować za lub przeciw kandydatowi. Aby został wybrany, musi otrzymać więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli wymóg ten nie zostanie zrealizowany, włodarza wybierze rada.

Karta do głosowania na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, gdzie zgłoszono więcej niż jednego kandydata:(fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Karta do rad sejmików wojewódzkich (fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Karta do rad gmin (fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Karta do rad powiatu (fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, gdzie głosuje się na jednego kandydata (fot. arch.PAP/Roman Jocher)
Previous
Next
(fot. arch.PAP/Roman Jocher)

Previous
Next
Powiaty i sejmiki po staremu

Tylko głosowanie na radnych gmin odbędzie się w systemie jednomandatowym. Pozostałych radnych - miast na prawach powiatu, powiatów, sejmików wojewódzkich i dzielnic Warszawy wybierzemy na zasadzie wyborów wielomandatowych i proporcjonalnych. Możemy oddać tylko jeden głos. Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.
Posłowie chcą być prezydentami miast. Dlaczego zostawiają Sejm?

Włodarze jak prezydent RP

Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie wybierani są w wyborach bezpośrednich, podobnie jak prezydent RP. Zwycięzcą będzie ten, kto otrzyma ponad połowę głosów. Jeśli żadnemu kandydatowi nie uda się zebrać większości, rozpisana zostanie druga tura.

Dogrywka powinna być przeprowadzona po dwóch tygodniach. Bierze w niej udział dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów. W tym przypadku wygra ten, kto uzyska więcej głosów. Pułap 50 proc. oddanych głosów w tym przypadku już nie obowiązuje.

Głosowanie od 7.00 do 21.00

W wyborach samorządowych wybierzemy prawie 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Prawo głosowania przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Możemy głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania, tylko na kandydatów z naszej gminy, powiatu, miasta, czy województwa.

Aby nasz głos był ważny, musimy postawić w kratce obok nazwiska znak „X". Jeśli się pomylimy nie dostaniemy nowej karty do głosowania.

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, a zakończy z chwilą zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest jakiekolwiek agitowanie oraz informowanie o wynikach sondaży.

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy (fot. arch.PAP/Miroslaw Trembecki)
Korespondencyjnie i poprzez pełnomocnika

W wyborach samorządowych po raz pierwszy osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły oddać głos wysyłając go pocztą lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Wnioski dotyczące głosowania korespondencyjnego można było złożyć do 26 października. Jeśli ktoś to zrobił, otrzymał także karty do głosowania. W piątek lub sobotę poprzedzającą wybory zgłosi się po nie listonosz, który przekaże je do obwodowej komisji wyborczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy bardzo za komentarz Redakcja Wysokie Mazowieckie info