niedziela, 8 czerwca 2014

Skrót programu Twojego Ruchu (nie ma tu wszystkich naszych postulatów, to tylko wybór). Dla przypomnienia i do dyskusji:

POLECAM !
Skrót programu Twojego Ruchu (nie ma tu wszystkich naszych postulatów, to tylko wybór). Dla przypomnienia i do dyskusji:

ODNOWA POLITYKI
- Limit dwóch kadencji w odniesieniu do wszystkich mandatów pochodzących z wyboru publicznego: posłów, radnych samorządowych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Również wewnątrz partii sprawowanie funkcji kierowniczych powinno być ograniczone do dwóch kade
ncji, nie dłuższych w sumie niż 10 lat.
- Odchudzenie Sejmu poprzez taką zmianę Konstytucji i ordynacji, która uzależni liczbę wybieranych posłów od frekwencji wyborczej (mandatów będzie do podziału tym więcej – maksymalnie tyle, co obecnie, czyli 460 – im więcej uprawnionych weźmie udział w głosowaniu).
- Likwidacja Senatu – powołanie izby wyższej parlamentu było kluczowe dla powodzenia transformacji ustrojowej, ale od kiedy Sejm wybierany jest w wolnych wyborach, Senat przestał być potrzebny. Wbrew oczekiwaniom zwolenników większościowej ordynacji wyborczej Senat nie jest ciałem zrzeszającym niezależnych lokalnych liderów i liderki: na stu obecnych senatorów jest ich nie więcej niż pięcioro. Dwuizbowość parlamentu wydłuża proces legislacyjny, nie przyczyniając się do poprawy jakości stanowionego prawa.

USPRAWNIENIE ADMINISTRACJI
- Jawność procesów decyzyjnych - wszystkie dokumenty urzędowe związane z wydawaniem środków publicznych powinny być dostępne w Internecie (a nie np. jedynie do wglądu w urzędzie gminy) i opisane w sposób umożliwiający obywatelkom i obywatelom zrozumienie, do czego się odnoszą.
- Jawność wydatków publicznych - zasadę pełnej jawności i przejrzystości należy stosować także do wydatków wszystkich organizacji finansowanych z budżetu państwa – np. partii politycznych.
- Surferzy zamiast petentów - dzięki nowym dowodom osobistym każdy obywatel powinien mieć samodzielny dostęp przez Internet do wszystkich dotyczących go danych oraz do wszystkich urzędów. Integracja systemów informatycznych rozwiąże problem zaświadczeń dzięki automatycznemu przesyłaniu ich na wniosek zainteresowanego do odpowiedniej instytucji. Cyfryzacji powinny ulec także akta sądowe, co ułatwi dostęp do nich sędziom i stronom, pozwoli na znaczące oszczędności czasu oraz utrudni manipulacje.

NAPRAWA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI
- Gwarancje rzetelności - działania sędziów i prokuratorów, jak również notariuszy i komorników powinny być skuteczniej kontrolowane, a nieuczciwość surowo karana. Prokuratorzy powinni za swoje błędy odpowiadać przed sądem i ponosić pełne konsekwencje świadomego naruszenia prawa oraz wyrządzonych szkód.
- Więcej empatii - każdy prokurator i każdy sędzia, przed uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu, powinien w ramach praktyk zawodowych spędzić incognito minimum 3 dni w areszcie w charakterze osadzonego.
- Sędziowie z doświadczeniem - zostanie sędzią powinno być ukoronowaniem kariery adwokackiej, prokuratorskiej lub radcowskiej, a nie samoistną ścieżką kariery rozpoczynaną wkrótce po studiach. Należy dążyć do tego, by sędziowie przechodzili na emeryturę drogą stopniowego ograniczania aktywności zawodowej, a nie jej nagłego przerwania.

ŚWIECKIE PAŃSTWO
- Wypowiemy konkordat – należy go zastąpić, nawet jeśli wymagałoby to zmiany Konstytucji, prostą ustawą, która w jednakowy sposób określi funkcjonowanie wszystkich wyznań. Sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności religijnej i równouprawnienia wyznań jest także istnienie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu – ciało to należy jak najszybciej zlikwidować.
- Koniec finansowania kościołów ze środków publicznych
lekcje religii nie mogą być organizowane w publicznych przedszkolach i szkołach, ani poza nimi za pieniądze podatników;
podatek CIT od zysków ze świadczonych usług powinien objąć także kościoły i związki wyznaniowe – dotyczy to w szczególności tzw. spółek kościelnych, które prowadzą normalną działalność gospodarczą; należy, tak jak ma to miejsce w przypadku darowizn na rzecz instytucji świeckich, ograniczyć wysokość nieopodatkowanych darowizn na rzecz kościoła; należy wprowadzić zakaz obdarowywania kościołów nieruchomościami przez samorządy.
- Legalna aborcja, in vitro, eutanazja i sterylizacja - nie nawołując nikogo do poddania się tym zabiegom, chcemy, by były one dozwolone i uregulowane. Każdy ma prawo do naturalnej śmierci, a każda kobieta która chce, może urodzić dziecko (nawet najbardziej chore) kochać je i wychowywać. W cywilizowanym państwie nie wolno jednak zmuszać do życia w bólu ani do rodzenia. Należy znieść karalność usuwania ciąży i wykonywania sterylizacji na życzenie.

ZDROWIE – PRZEDE WSZYSTKIM PROFILAKTYKA
- Wiedza o zdrowiu jako obowiązkowy przedmiot we wszystkich klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Oprócz zasad zdrowego żywienia, rozpoznawania i leczenia chorób oraz profilaktyki medycznej, zajęcia te powinny zawierać także program edukacji seksualnej i prelekcje o rozsądnym obchodzeniu się z alkoholem i innymi używkami.
- Zdrowy, bezpłatny ciepły posiłek we wszystkie dni nauki -rozwiązanie takie, stosowane od kilkudziesięciu lat w Finlandii, pomoże młodym Polakom wypracować dobre nawyki żywieniowe, ograniczyć skutki złej sytuacji materialnej wielu rodzin oraz wyeliminuje stygmatyzujące oddziaływanie obiadów finansowanych obecnie przez pomoc społeczną.
- Należy zwiększyć liczbę godzin wychowania fizycznego w szkołach i bardziej stanowczo egzekwować obecność na nich.
Promocji zdrowego trybu życia służyć będzie także rozbudowa powszechnie dostępnej infrastruktury sportowej (baseny, boiska, tory kajakarskie) oraz zwiększenie wsparcia finansowego dla parków narodowych i rezerwatów przyrody.

NOWOCZESNY TRANSPORT
- Polska potrzebuje autostrad i dróg ekspresowych, ale równie ważne są szybkie połączenia kolejowe oraz nowoczesny transport publiczny poza głównymi miastami. Potrzebne jest także wygodne dla użytkownika powiązanie kolei z transportem autobusowym oraz integracja taryf i rozkładów jazdy pomiędzy różnymi przewoźnikami. Ten pierwszy cel można osiągnąć tylko dzięki całościowemu planowaniu urbanistycznemu oraz nałożeniu na zarządców dworców i sieci kolejowej obowiązku konsultacji z władzami lokalnymi.
- Rozwój komunikacji rowerowej może pomóc w rozwiązaniu problemu zakorkowanych ulic, obniżyć indywidualne koszty transportu, a przy okazji poprawić stan zdrowia Polek i Polaków. W miastach rowery i komunikacja publiczna muszą być wyraźnie uprzywilejowane w stosunku do samochodów.

ROZWÓJ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
- Wydobycie węgla kamiennego jest w Polsce coraz droższe. Rośnie import, co podważa strategiczny argument o niezależności energetycznej, którą miała zapewnić kontynuacja obecnego modelu energetycznego, opartego na węglu brunatnym i kamiennym. Alternatywne paliwa kopalne – np. gaz łupkowy – wymagają dużych inwestycji w otwarcie złóż, a społeczne i środowiskowe koszty ich eksploatacji są bardzo wysokie. Zasoby te również kiedyś się skończą. Proponowane Polsce technologie jądrowe, które miałyby zostać wykorzystane w planowanych elektrowniach atomowych, nie należą do najnowszych i opierają się na wykorzystaniu uranu, którego zasobów Polska nie posiada. Dodatkowymi wadami energetyki jądrowej są kapitałochłonność, długie oczekiwanie na zwrot z inwestycji, fakt, że tworzy ona relatywnie mało miejsc pracy oraz problemy z utylizacją odpadów atomowych.
- Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) które nie dość, że są naturalne i ogólnodostępne to nigdy ich nie zabraknie, jest najlepszą strategią zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego.
- Udział krajowych ośrodków badawczych w pracach nad odnawialnymi źródłami energii (oraz w poszukiwaniach czystszych i bardziej efektywnych technologii wykorzystania paliw kopalnych) jest szansą na poprawę innowacyjności polskiej gospodarki. Polska polityka energetyczna powinna iść w kierunku rozwoju i promocji energetyki rozproszonej (budowaniu małych jednostek wytwórczych na terenie całego kraju) i prosumenckiej (możliwość jednoczesnej produkcji i konsumpcji energii na własny użytek).

NOWOCZESNA GOSPODARKA
- Wykorzystanie środków unijnych na wsparcie innowacji. Inwestycje muszą być skoncentrowane w branżach rzeczywiście innowacyjnych, a nie tych, które tylko kopiują w Polsce wynalazki i rozwiązania wymyślone za granicą parę lat wcześniej. Wobec braku rodzimych inwestorów prywatnych, ich rolę powinny przejąć przedsiębiorstwa państwowe – istniejące lub specjalnie w tym celu powołane spółki.
- Podstawą do uczynienia polskiej gospodarki bardziej innowacyjną musi być inwestowanie w naukę – zarówno bezpośrednio przez państwo, jak i przez sektor prywatny, który należy zachęcić do przeznaczania większej części wypracowywanego zysku na badania i rozwój.
- Promocja eksportu - zamiast koncentrować się na przyciągnięciu zagranicznych korporacji, należy tworzyć warunki do ekspansji polskiego biznesu. Firmy małe muszą stać się firmami średniej wielkości, średnie dużymi, a duże – globalnymi graczami. Polskie prawo konkurencji oraz UOKiK powinny uwzględniać w swojej działalności interes polskich eksporterów, pozwalając im na tworzenie karteli operujących na zagranicznych rynkach.
Wyrównanie szans rodzimego biznesu i wielkich korporacji – system CIT powinien być szczelniejszy, utrudniając wielkim korporacjom wyprowadzanie zysków za granicę. Inwestorzy, którzy skorzystali ze zwolnień podatkowych, powinni zostać dodatkowo poddani „podatkowi wyjścia”. Trzeba także wprowadzić również szczelny i trudny do uniknięcia poprzez ucieczkę za granicę podatek od transakcji finansowych. Podatki mogą być niskie tylko wtedy, gdy będą je płacić wszyscy!

EMERYTURA OBYWATELSKA I NOWA LOGIKA RYNKU PRACY
- Wobec niekorzystnych trendów demograficznych musimy stworzyć nowy system emerytalny, który będzie przewidywalny, tani w obsłudze, sprawiedliwy i społecznie akceptowany. Najpełniej kryteria powyższe spełnia emerytura obywatelska – świadczenie wypłacane w jednakowej wysokości wszystkim osobom powyżej ustawowo określonego wieku emerytalnego.
- Będąc finansowana z budżetu państwa, emerytura obywatelska nie wymaga ona wydzielonego systemu poboru składek na ubezpieczenia społeczne. Likwidacja składek na ZUS to znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców i bodziec dla rozwoju gospodarczego.
- Wprowadzenie emerytury obywatelskiej oznacza zniesienie wyodrębnionych systemów emerytalnych (przywileje branżowe, KRUS) oraz zapewnienie równego świadczenia kobietom, które nie nabyły uprawnień emerytalnych – lub nabyły je jedynie w minimalnej wysokości – ponieważ poświęciły się prowadzeniu domu i wychowaniu dzieci.
- Punktem wyjścia reformy jest poszanowanie praw nabytych w poprzednio działających systemach emerytalnych – zarówno repartycyjnym, jak i kapitałowym, wprowadzonym w roku 1999. Oznacza to, że emerytury w całości na nowych zasadach otrzymają jedynie ci, którzy dziś dopiero wchodzą na rynek pracy. Starsi realizować będą dotychczasowe uprawnienia (emerytura z kapitału zgromadzonego w ZUS i/lub OFE), które uzupełniać będzie częściowa emerytura obywatelska. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury, renty oraz zasiłki chorobowe zasilany będzie jedynie transferem z budżetu państwa. Zaprzestanie pobierania składek przez ZUS pozwoliłoby na oszczędności administracyjne rzędu 1,5 do 2 mld złotych po stronie państwa oraz 4 mld złotych po stronie przedsiębiorstw.
Dzięki reformie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą płaciłyby jedynie proporcjonalny do osiąganych dochodów podatek – w przeciwieństwie do systemu obecnego, w którym suma miesięcznych składek sięga tysiąca złotych, bez względu na wielkość zysków.
- Dzięki emeryturze obywatelskiej zmniejszy się szara strefa i wzrośnie baza podatkowa. Obecnie to „składki po stronie pracodawcy” zniechęcają do legalnego zatrudniania pracowników.
- Utrzymanie obecnych II i III filara – kapitał zgromadzony na istniejących kontach w OFE mógłby być nadal dobrowolnie uzupełniany. Również po zakończeniu okresu przejściowego – gdy Państwo wypłacałoby jedynie emerytury obywatelskie – istniałyby prywatne fundusze emerytalne. Byłyby one jednak w pełni dobrowolne, a nadzór Państwa (tzn. Komisji Nadzoru Finansowego) ograniczałby się do roli spełnianej obecnie w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy bardzo za komentarz Redakcja Wysokie Mazowieckie info